Haber

Atıksız bir maraton için nefesler tutuldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 Mayıs’ta düzenlenecek Maratonİzmir için nefesler tutuldu. Dördüncüsü düzenlenen maraton, yine Türkiye’nin atıksız maratonu olacak. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen “Küresel Hedefler” doğrultusunda “sürdürülebilir bir dünya” için koşulacak olan Maratonİzmir’de, koşuculara verilecek pet şişeler çöp kutularında toplanarak geri dönüştürülecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i bir spor kenti haline getirmek amacıyla düzenlediği İzmir Maratonu’nun dördüncüsü, 7 Mayıs’ta koşulacak. World Athletics tarafından “Türkiye’nin En Hızlı Maraton Koşusu” ünvanını alarak dünyanın en hızlı maratonları listesine giren Maratonİzmir’in aktivite alanındaki tüm ekipmanlar geri dönüşümlü olacak. Pistteki sponsorlar ve yarış ile ilgili tüm reklam ve yönlendirmeler yarış sonunda tek tek toplanacak ve geri dönüştürülecektir.

İzmir ülkemize değil dünyaya örnek oldu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Orhunbilge, “Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in vizyonu doğrultusunda Maratonİzmir bir kez daha sıfır atık hedefiyle yola çıkıyor. Hedefimiz her zaman İzmir Maratonu’nun israfsız bir maraton olmasını sağlamak, Birleşmiş Milletler’e güçlü bir şekilde öncülük etmektir” dedi.

Start 7 Mayıs Pazar günü verilecek
7 Mayıs Pazar günü dördüncüsü koşulacak olan Maraton İzmir startı saat 07:00’de Şair Eşref Bulvarı üzerindeki eski İZFAŞ Genel Müdürlüğü binası önünde verilecek. 42 kilometrelik İzmir Maratonu’nda sporcular, Alsancak üzerinden Karşıyaka’ya ulaşacak ve Bostanlı İskelesi’ne varmadan geri dönecek. İnciraltı’na bu sefer Mustafa Kemal Kıyı Bulvarı üzerinden birebir parkurda varacak olan sporcular, Marina İzmir’den dönerek start noktasında yarışı tamamlayacak.

19 Mayıs’ta da yol koşusu var
Maratonİzmir kapsamında bu yıl 21 Mayıs’ta yapılması planlanan 19 Mayıs Yol Koşusu, 10 kilometre olarak düzenlenecek. Bu yarışın startı aynı gün ve aynı noktadan saat 09:15’te verilecektir. 10 kilometrelik yarışta sporcular, Mustafa Kemal Kıyı Bulvarı üzerindeki Köprü Tramvay durağından dönerek Fuar Kültürpark İZFAŞ binasının karşı şeridinde yarışı tamamlayacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu