Ekonomi

Birleşik Krallık’ta konut satışları salgından bu yana en düşük seviyede

İngiltere emlak piyasası, artan ipotek maliyetlerinin hem alıcı talebini hem de satış hacmini düşürmesinin ardından yavaşlama işaretleri gösterdi.

The Royal Institution of Chartered Surveyors’ın (RICS) verilerine göre emlak satışları temmuz ayında yüzde eksi 44’e geriledi. Bu rakam pandemiden bu yana görülen hızlı düşüşe işaret ediyor.

Veriler, faiz oranlarındaki hızlı ve seri artışlar sonucunda konut fiyatlarının artmasının emlak piyasasını zayıflattığını gösterdi.

RICS Baş Ekonomisti Simon Rubinsohn, ekonomik belirsizliğin, artan faiz oranlarının ve zorlaşan kredi ortamının piyasa üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti. Rubinsohn, aksine artan morgage faaliyetinin önümüzdeki aylarda geri dönmesini beklediklerini belirtti.

Yeni alıcılardan gelen taleplerin oranı da son aylarda keskin bir şekilde düştü. Haziran ayında yüzde eksi 46 olan bu oran, son anketlerde eksi yüzde 45’e kadar geriledi. RICS, İngiltere’nin tüm bölgelerinde bu oranın negatif olduğunu belirtti.

Kiralama piyasasında ev sahipleri tarafından daha az gayrimenkulün piyasaya sürülmesi, kiracı talep oranının 2022 başından bu yana en hızlı şekilde artmasına neden oluyor. Ankete katılanların %63’ü önümüzdeki aylarda kira değerlerinin artmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu