Haber

Bitrota soruşturmasında 10 bin 640 yıla kadar hapis

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para borsası Bitrota soruşturmasında iddianameyi hazırladı. 100 sayfalık iddianamede, kripto para borsalarının ortasındaki farklılıklar ile kripto para birimi, Bitcoin, Bitcoin cüzdanı ve Bitcoin’in yasal statüsü ve bu borsaların nasıl çalıştığı hakkında bilgiler yer aldı.

İddianamede, transfer süreçleri kısmındaki sistemin aktif olduğu 3 Temmuz 2018-21 Temmuz 2022 tarihli “Bitrota” ifadesi ile 9 Mart 2020 tarihi itibariyle yapılan işlem sayısının 199 bin olduğu vurgulandı. 327, işlem hacmi ise 1 milyar 276 milyon 306 bin 974 lira oldu.

Endless Yazılım Teknoloji Teknoloji Bilişim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (Bitrota) kurucuları Kenan Altun ve yurtdışında Hasan Özkan ile birlikte çalışan diğer zanlıların “Bitrota” kripto parası üzerinden müşterilerini dolandırdığına dair iddia ve ihbarların yer aldığı iddianamede Uygulama, Cimer uygulamaları ve MASAK raporu doğrultusunda. Şüpheliler hakkında “bilgi sistemlerini banka veya kredi kuruluşlarının aracı olarak kullanarak dolandırıcılık”, “şirketin faaliyeti kapsamında şirket yöneticisi tarafından dolandırıcılık” ve “maddi değerlerin aklanması” suçlarından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

TOPLAM 3 bin 724 yıl 10 bin 640 yıl hapis cezası

İddianamede, aralarında sistemin ortakları Altun ve Özkan’ın da bulunduğu 10 zanlı, “bilgi sistemlerini banka veya kredi kuruluşlarının aracı olarak kullanarak dolandırıcılık” ve “şirketin görevi kapsamında şirket yöneticisi tarafından dolandırıcılık” ile suçlandı. aktivite”. hapis cezası istendi.

Altun ve Özkan’a “mali para aklama” suçundan da 7 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep eden iddianamede, aralarında Altun ve Özkan’ın da bulunduğu 31 sanık “bilgi sistemlerini banka veya kredi kuruluşlarının aracı olarak kullanarak dolandırıcılık” suçundan yargılandı. , “suç işlemek için”. “Örgüt kurma”, “Mali değerlerin meşru bir şekilde elde edildiği kanaati oluşturma”, “Örgüte üye olma” hatalarından dolayı kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verildi. suç işlemek amacıyla kurulan”, “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı”. MERKEZ)

cayirliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu