Haber

Büyük Piramit’te keşfedilen gizli koridor

Mısır’ın başkenti Kahire yakınlarındaki Giza’da bulunan, dünyanın 7 mükemmelinden biri olan Büyük Piramit’te yeni bir keşif yapıldı.

ScanPyramids Projesi’nden bilim adamları ekibi, ana girişin üzerinde 9 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde bilinmeyen bir iç koridor tespit etti.

Yetkililer, bilinmeyen koridorun, piramidin pullarını tekrar girişin veya şu anda keşfedilmemiş başka bir odanın etrafına dağıtmak için inşa edilmiş olabileceğini söyledi.

İlk olarak 2016 yılında muografi adı verilen bir görüntüleme tekniği kullanılarak tespit edilen boşluk, kozmik ışınlara dayalı bir görüntüleme yolu sayesinde ortaya çıkarıldı.

“Ne olduğunu öğreneceğiz”

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Lideri Mostafa Waziri yaptığı açıklamada. “Koridorun sonunda veya sonunda ne olduğunu bulmak için neler yapabileceğimize bakmak için taramaya devam edeceğiz.”söz konusu.

Dünyanın en eski ve en büyük anıtlarından biri olan 146 metre yüksekliğindeki Büyük Piramit, MÖ 2609-2584’e kadar hüküm süren Firavun Khufu veya Cheops tarafından dördüncü hanedan döneminde Giza platosu üzerine inşa edilmiştir. Büyük Piramit’in nasıl inşa edildiği konusunda bir fikir birliği yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu