Ekonomi

Çavuşoğlu: Tahıl sorunu devam ediyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Türkiye’nin NATO Daimi Temsilciliği’nde Türk gazetecilerle bir araya gelerek sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, katıldığı NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı oturumları hakkında bilgi verirken, Ukrayna ile ilgili oturumda son durumun değerlendirildiğini belirterek, İstanbul Tahıl Anlaşması’nın uzatılması hakkında bilgi verdi.

Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ziyaretinde ikili düzeyde birikmiş konuları ele alacaklarının altını çizdi.

“Sigorta, ödeme, gemilerin alacağı hizmetler üzerinde çalışıyoruz”

Çavuşoğlu, görüşmede ayrıca Rusya-Ukrayna Savaşı, Türkiye’nin diplomatik çabaları, arabuluculuk ve esir değişimi konularının da gündeme geleceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Tahıl anlaşması için hani Rusya bu kez 60 gün dedi ve 120 güne uzatmak için beklentilerinin karşılanması gerektiğini söyledi. Biz bunu Rusya’yı savunmak için değil, tahıl ve gübredeki meseleler için söylüyoruz. ihracat devam ediyor BM ile birlikte nasıl çözebiliriz bunları Bakanla (Antonio Guterres) görüştük şu an üzerinde çalışıyoruz biraz olgunlaşınca sizlerle paylaşacağız burada Türkiye kilit rol oynayacak Bu sorunlar nelerdir özellikle ödeme, sigorta ve gemilerin limanlardan alabileceği hizmetler.Özellikle sigorta, ABD ve İngiltere bankacılık ve ödemeler konusunda kilit ülkelerdir ve bu konuları her iki ülke (ABD) ile ikili görüşmelerde ele aldık. Dışişleri Bakanı Antony) Blinken ve (Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James) Akıllıca.”

“Her iki taraf da önemli bir akına hazırlanıyor”

Çavuşoğlu, Türkiye olarak Rusya-Ukrayna Savaşı’nın sona ermesini istediklerini ve savaşın herkese zarar verdiğini belirterek, tarafları tekrar masaya oturtmak için çabalarını sürdüreceklerini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, “Ancak önümüzdeki dönemde iki taraf da baharda önemli bir taarruza hazırlanıyor. Devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu