Haber

Depremden etkilenen 10 ili kapsayan Olağanüstü Hal Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na sunuldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, Kahramanmaraş’taki depremden etkilenen 10 ilde olağanüstü hal (OHAL) ilanına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı görüşmeleri başladı.

Genel Kurul, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplandı.

Şentop, Türk milletinin birlik, beraberlik, haysiyet ve dayanışma bakımından dünyada eşi benzeri olmadığına işaret etti.

Ülkenin ve milletin tüm zamanların ve yerlerin gördüğü en büyük felaketlerden birini yaşadığını belirten Şentop, devletin başından itibaren afet bölgesinde tüm kurumları, sivil toplum kuruluşları ve milletiyle insanüstü bir gayretle çalıştığını hatırlattı. çok ilk an

Şentop, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki neredeyse yerküreyi yerle bir edecek büyüklükteki iki büyük deprem ile çok sayıda artçı sarsıntının 10 ilde on binlerce vatandaşın ölümüne ve yaralanmasına yol açtığına dikkat çekerek, “Allah rahmet eylesin. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.Hayatını kaybeden insanlarımızın yakınlarına ve depreme maruz kalan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve hepimize başsağlığı diliyorum. .” söz konusu.

“Yaraları sarma günüdür”

85 milyonluk Türkiye’nin üzüntüsünün kelimelerle ifade edilemeyeceğini ifade eden Şentop, şöyle devam etti:

“Acımız tarifsiz. Bu felakette kaybettiğimiz canlardan biri de TBMM çatısı altında birlikte çalıştığımız, vatan ve millet sevgisine şahit olduğumuz AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş’tır. tüm hayatını kaybedenler ile meslektaşımız Yakup Taş ve ailesi için sonsuz sabırlar, her güç gününde olduğu gibi büyük felakette de milletimiz, genci, yaşlısı, çocukları bir araya gelerek yardımlaşma ve dayanışma için çaba sarf etti. , soğuk ve soğuk ve bu çabalar tüm hızıyla devam ediyor.Böyle bir milletin mensubu ve temsilcisi olmaktan gurur ve onur duyuyoruz.Bugün birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür. Milletimizin karakterinin bir modülü olarak sabır ve haysiyetle bu zorluğun üstesinden gelmenin günüdür. Bölgede yardım bekleyenlere yetişme, destek olma ve yaraları sarma günüdür. Daha aktif ve üretken olabilmek için hepimiz çalışmanın ve analizin ortağı olmalıyız.”

Şentop, Meclis çalışmalarının bu bilinçle, her konuda sadece milletin çıkar ve ihtiyaçlarını gözeten bir anlayışla ve sağduyu ile yürütüleceğine inandığını sözlerine ekledi.

saygı

Meclis Başkanı Şentop’un konuşmasının ardından depremde hayatını kaybeden AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş ve tüm vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından Olağanüstü Hal ilanına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın görüşülmesine geçildi.

Hükümet adına ilk sözü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay verdi.

Genel Kurul toplantılarına katılan isimler arasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yer aldı.

AK Partili milletvekilleri ise yakalarına “Milletimize hayırlı olsun” yazılı kurdelelerle Genel Divan Salonu’na geldi.

AK Parti masalarına Taş’ın kırmızı karanfillerle süslenmiş bir fotoğrafı yerleştirildi.

fatihajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu