Ekonomi

Eksun Gıda 1,2 milyon bireysel yatırımcıya ulaştı

Nurdoğan Arslan ERGÜN

Mart ayında sermaye artırımı şeklinde gerçekleşen halka arz ile Eksun Gıda’nın yüzde 28,63 oranında hissesi Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Eksim Holding Gıda Küme Lideri ve Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir, talebin 48,90 TL’den 15 kat fazla olduğu halka arz sürecinde tüm zamanların en yüksek bireysel katılımının gerçekleştiğini söyledi.

Halka arz gelirleri yatırıma gidecek

Eksun Gıda’nın halka arz gelirlerinin önemli bir kısmı doğrudan yatırımlar için kullanılacak. Bu doğrultuda heyetin un üretim tesislerindeki elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere Tekirdağ ve Konya’da kurulacak 28 MW’lık yenilenebilir enerji santraline kaynağın yüzde 20’si yatırılacak. Halka arz gelirlerinin %10’u un silosu tesisi, makine yatırımları ve modernizasyon için kullanılacaktır. Halka arz gelirlerinin geri kalanı, işletme sermayesi gereksinimini ve finansal borcu azaltmaya gidecektir. Şirket, başta Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu olmak üzere 30’dan fazla ülkeye farklı ürün kategorilerinde un ihracatı yapmaktadır.

Geçen yılın rakamlarına değinen ve Türkiye’nin buğday kaynaklarını değerlendiren Ahmet Demir, “2022 yılı sonunda toplam ciromuz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 153 artarak 3,9 milyar TL’yi geçti ve net gelirimiz de arttı. kârı 224 milyon TL’ye ulaştı. 2022 sonunda FAVÖK marjımız yüzde 12,3 oldu.” dedi.

Aslı’nın yeni yüzü tanıtıldı

Eksun Besin, gıda perakendeciliği alanında hizmet veren Aslı markasının yeni konsept, menü ve logosunu müşterilerinin beğenisine sundu. 36’sı franchise sisteminde olmak üzere toplam 41 şubesi ile hizmet veren Aslı’da şerbetli tatlılar, mantı, zeytinyağlılar, kekler, sokak simitleri, kurabiye ve sütlü tatlılar ile hamur işleri gibi 300’den fazla klasik Türk lezzeti sunuluyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu