Haber

Kore Gazisi Vasil Bokuman İçin Tören Düzenlendi

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 94 yaşında hayatını kaybeden Kore gazisi Vasil Bokuman için bugün Profitis İlias Kilisesi’nde tören düzenlendi. Askeri törenle uğurlanan Bokuman’ın hayranları, gaziyi son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden Kore gazisi piyade Vasil Bokuman için İstanbul Arnavutköy Profitis İlias Kilisesi’nde düzenlenen askeri törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. 1950 yılında 1’inci Kore Tugayı Topçu Taburu’nda Üsteğmen Mehmet Gönenç’in askerlerinden Vasil Bokuman’ın cenaze törenine yeğeni Kore Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Sofia Özer Woo Sung Lee katıldı. İstanbul Garnizon Komutanlığı adına Tuğgeneral İlker Öztürk, Gaziler Derneği üyeleri ve çok sayıda askeri personel katıldı.

“Çok iyi ve neşeli bir insandı, bize askerlik anılarını anlatırdı”

Yeğeni Sofia Özer, “Benim öz dayımdı. Çok iyi ve güler yüzlü bir insandı. Bize askerlik anılarını anlatırdı. Cemiyeti de çok severdi, bütün gezilere giderdi. benide yanında götürürdü en son hastaneye gittiğimde beni tanıdı kızımı damadımıda tanıdı ilerledikçe hatırlayamıyordu 94 yaşındaydı yaşında. Hiçbir hastalığı yoktu, yaşlılıktan öldü” dedi.

“Bu fedakarlığı hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız”

Kore Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Woo Sung Lee, “Öncelikle yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Kore Savaşı sırasında Türkiye Kore’ye yaklaşık 20 bin genç asker gönderdi. Onlar da demokrasi ve demokrasi mücadelesi verdi. Bizim için Kore’de özgürlük.Bu nedenle Türkiye bizim için en önemli kardeş ülkedir.Biz Kore halkı olarak Türk gençliğinin bizim için yaptığı fedakarlığı hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız.”

Gazi’nin cenazesi, törenin ardından Profitis Ilias Kilise Mezarlığı’na defnedildi. – İSTANBUL

habercumra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu