Haber

Kuran’a saldırılar! Danimarka harekete geçti

Danimarka ve İsveç’te Kuran’a yönelik saldırılar devam ederken, Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, Danimarka hükümetinin Kuran’a yönelik saldırıları önlemek için yasal yollar arayacağını belirtti.

Rasmussen yaptığı açıklamada, “Yakma olayları birkaç kişi tarafından gerçekleştirilen son derece saldırgan ve pervasız eylemlerdir. Bu birkaç kişi, Danimarka toplumunun üzerine inşa edildiği değerleri temsil etmiyor. Bu nedenle Danimarka hükümeti, örneğin, diğer ülkelerin, kültürlerin ve dinler aşağılanıyor ve özellikle Danimarka için, güvenlik açısından değerli olumsuz sonuçlara yol açabileceği özel durumlara müdahale etme olasılıklarını araştıracak.” söz konusu.

Rasmussen, bu konuda alınacak tedbirlerin anayasal olarak korunan ifade özgürlüğü çerçevesinde ve Danimarka’da ifade özgürlüğünün çok geniş bir kapsama sahip olduğu gerçeğini değiştirmeyecek şekilde yapılması gerektiğini savundu.
Danimarka ve İsveç’te aralarında Türkiye Büyükelçiliği’nin de bulunduğu birçok ülkenin büyükelçilikleri önünde Kuran-ı Kerim ateşe verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu