Haber

Refakatsiz sığınmacı çocukların Birleşik Krallık’taki otellerde barınması durdurulacak

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, refakatsiz mülteci çocukların ülkedeki otellerde barınmasına son vermek istediklerini açıkladı.

Parlamentodaki soru-cevap oturumunda, İşçi Partisi Milletvekili Lale Sıddık, Sunak’a sığınmacı 200 çocuğun otellerinden kaybolmasının ardından ülkenin mülteci çocuklar için hâlâ güvenli olup olmadığını sordu.

İngiltere’nin Suriye, Afganistan, Ukrayna ve Hong Kong’dan yüz binlerce kişiye kapılarını açarak sığınma hakkı verdiğini belirten Sunak, çocuklarla ilgili okudukları haberlerin üzüntü verici olduğunu sözlerine ekledi.

Yerel makamların yasal sorumluluğunun tüm çocukları korumak olduğuna işaret eden Sunak, “Polis de dahil olmak üzere yerel kurumlarla yakın işbirliği içinde onların nerede olduklarına dair bilgi almaya çalışıyorlar. Bu nedenle otelleri artık çocuklar için kullanmayı bırakmamız gerekiyor. Bazı mültecileri barındırmak ve sistemdeki baskıyı azaltmak. Bu.” dedim.

24 Ocak’ta İngiltere’ye sığınan yaklaşık 200 çocuğun yurtlarından kaybolduğu ve birçoğunun daha sonra takip edilerek bulunduğu bildirildi.

Muhafazakar Parti lideri vergi kaçırdığını iddia etti

Başbakan Sunak, iktidardaki Muhafazakarların lideri Nadhim Zahawi’nin Cebelitarık’taki denizaşırı aile şirketinden yararlandığı iddialarına da baskı yaptı.

Ana muhalefet lideri Keir Starmer, “Başbakan’ın partisinin başkanına vergi kaçakçılığı hakkında soru sormakta neden isteksiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Tüm ülke olup biteni görürken Sunak’ın Zahawi’yi kovmaması ne kadar zayıf olduğunu gösteriyor” dedi. Acaba başbakanlık ona biraz fazla mı geldi, düşünmeye mi başladı?” sözlerini kullandı.

Zahawi’nin ödemediği milyonlarca liralık vergiyle ilgili yeni başlatılan soruşturmanın sonucunu beklediğini kaydeden Sunak, Starmer’ı da ilke sahibi olmamakla ve küçük siyasi oyunlar oynamakla suçladı.

vergi cezası

Zahawi, bakanlık yaptığı dönemde Birleşik Krallık Gelir ve Gümrük İdaresine ödenmemiş vergiler için ceza ödediğinin ortaya çıkmasının ardından istifa çağrılarıyla karşı karşıya.

Bazı uzmanlar, Başbakan Sunak’ın ödediği vergilerin de incelemeye tabi tutulabileceğini, eşinin ikamet adresini bildirmemesinin, yurtdışından İngiltere’ye vergi ödemediği anlamına geleceğini basına yansıdığını savunuyor. kazanç.

arsinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu