Haber

Ticaret Bakanlığı: Zeytinyağı ihracatı 1 Kasım’a kadar askıya alındı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Avrupa’da yaşanan kuraklık nedeniyle İspanya ve İtalya başta olmak üzere dünyada zeytinyağı üretiminin 2022/2023 sezonunda yüzde 20 azaldığı, Türkiye’de ise üretimin arttığı belirtildi. Uluslararası Zeytin Kurulu (UZK) verilerine göre yüzde 62 oranında.

Açıklamada, dökme ve varil zeytinyağı ihracatında yaşanan hızlı artışın iç fiyatlara yansıdığı, iç piyasada zeytinyağı perakende fiyatlarındaki artışın 2009 genel fiyat artışının oldukça üzerinde gerçekleştiği kaydedildi. son bir yıllık süre.

Avrupa Birliği’nin (AB) gümrük vergilerinin yüksek olması nedeniyle Türkiye’nin AB üyesi ülkelere katma değerli ve ambalajlı zeytinyağı ihracatı, özellikle İtalya ve İspanya tarafından Türkiye’den ithal edilen dökme ve varil olarak çok düşük seviyede yapılabilmektedir. Zeytinyağını işleyip tekrar üçüncü ülkelere sattığı belirtildi.

Açıklamada, dökme ve varil zeytinyağı ihracatına yön verilerek katma değerli işlerin ihracatına katkı sağlamak amacıyla her türlü dökme ve fıçı zeytinyağı ihracatında kilogram başına 20 kuruş kesinti kararının alındığı hatırlatıldı. ambalajlı zeytinyağına yönelik dış talep nedeniyle artan 19 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Açıklamada, zeytinyağı şubesinin dış ticareti, iç arzı, arzı, dış ve iç fiyatları ile ilgili Türkiye ve dünyadaki yeni gelişmelerin sektör paydaşları ile yakın temas halinde olan bakanlık tarafından yakından takip edildiği ifade edildi ve şu ifadelere yer verildi: dahil:

“Bu kapsamda, dünyada azalan zeytinyağı verimi ve dünya fiyatlarının neden olduğu artan dış talep nedeniyle önemli ölçüde artan dökme ve fıçı zeytinyağı ihracatının iç piyasayı olumsuz etkilediği kaydedildi. tüketici fiyatları devam etmektedir.Bir sonraki zeytinyağı hasat döneminin başlangıcı olan Bakanlığımız tarafından yeniden bu kurallar çerçevesinde değerlendirme yapılmıştır.1 Kasım 2023 tarihine kadar dökme veya dökme olarak zeytinyağı ihracatına yönelik ek tedbirler uygulamaya konulmuştur. varillerde.

Ticaret Bakanlığı’nın söz konusu ek tedbirlere ilişkin olarak sektör temsilcilerine gönderdiği yazıda, zeytinyağı ihracatının 1 Kasım’a kadar durdurulduğu öğrenildi.

Detaylar geliyor…

alacahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu