Yaşam

Usta oyuncu Yılmaz Gruda hayatını kaybetti

Bir süredir sağlık sorunları yaşayan Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda hayatını kaybetti.

94 yaşındaki Yılmaz Gruda, kaptığı virüs sonrası böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar nedeniyle bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Yılmaz Gruda’nın menajeri Tümay Özokur, sosyal medya hesabından paylaştığı kötü haberi, “Şimdi kim bana ‘akrabam’ diyecek? Sektörün bütün vefasızlıklarını üzerinizden alsanız keşke. Sizi çok sevdim iyi ki tanıdım. Nurlar içinde uyu akrabam”mesajıyla duyurdu.

13 Temmuz’da yeni yaşını kutladı.

1930 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Yılmaz Gruda, 13 Temmuz’da kaldığı huzurevinde kızı ve sevenleriyle birlikte 94. yaş gününü kutlamış ve burada kaldığı süre boyunca bir senaryo yazdığını paylaşmıştı.

Yılmaz Gruda kimdir?

Ankara Ticaret Lisesi’ndeki eğitimini bırakıp memur olan Yılmaz Gruda’nın yazdığı şiirler 1950’li yıllarda çeşitli dergilerde yayımlanmaya başlandı.

1956 yılında Cep Tiyatrosu’nda başlayan oyunculuk serüveni, Ankara Devlet Tiyatrosu Küçük Tiyatro’da devam etti.

Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında çalıştı ve Muammer Karaca Tiyatrosu’nu yönetti.

Usta sanatçı, Attila İlhan ile birlikte mavi akımını yaratan şairlerden biridir.

Tiyatro oyunları da yazan ve tercüme eden Gruda’nın eserlerinde klasik Türk tiyatrosunun ve Çehov’un etkisi açıkça görülüyor.

Aynı zamanda kamera karşısına geçen Yılmaz Gruda birçok film ve dizide de rol almıştır.

Bir dönem Ayşen Gruda ile evli kaldı.

Yılmaz Gruda ilk evliliğini 1957 yılında Tolga Tigin ile yapmış, bu evlilik 1963 yılında boşanma ile sonuçlanmıştır.

YılmazGruda, 1965 yılında Türk sinemasının efsane isimlerinden Ayşen Gruda ile dünyaya girdi ancak çift 1976 yılında boşandı.

Yılmaz Gruda, son evliliğini 1985 yılında Türkan Gruda ile yaparken bu evlilik de diğerleri gibi 2014 yılında boşanmayla sonuçlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu